Inspiratie zien en delen
Er zijn allerlei manieren om inspiratie op te doen. Voor de schilder William Turner lag die inspiratie in de landschappen om hem heen en in het werk van anderen. Hij keek, bestudeerde en verzamelde kunst. Door goed te observeren en zich te laten raken, wist hij het licht en het landschap steeds opnieuw te vertalen naar zijn schilderijen. Zijn werk laat zien dat inspiratie niet uit het niets ontstaat, maar groeit door aandacht en nieuwsgierigheid naar het nieuwe.
Onlangs bezocht ik samen met mijn schoonfamilie het Dordrechts Museum, waar tijdelijk veel werken van Turner te zien zijn. Zijn gouden luchten en zijn spel met licht en water maken indruk. Ze nodigen uit om even stil te staan en met andere ogen te kijken. Dat is precies wat inspiratie doet: het verruimt je blik.
Diezelfde manier van kijken en luisteren is ook van waarde in hoe we samenleven in onze gemeente.
De week van de participatie
Deze week stond in het teken van participatie. Een actueel en belangrijk thema, want hoe organiseer je goede participatie? Wanneer betrek je inwoners, en op welke manier? En hoe zorg je ervoor dat mensen zich echt gehoord voelen?
In Zeist lopen we al jarenlang voorop met vernieuwende en uitgebreide participatietrajecten. Zo hebben we meerdere burgerberaden georganiseerd, waarbij gelote inwoners meedachten over grote vraagstukken zoals de gemeentefinanciën en een sfeervolle en veilige jaarwisseling. In verschillende wijken werken we met denktanks of inwonersgroepen die structureel met ons meedenken, en we sluiten aan bij krachtige bewonersinitiatieven, zoals in Austerlitz.
Leren van ervaring
Al deze ervaringen hebben we deze week samengebracht. We vroegen onze ambtenaren om te delen wat zij hebben geleerd van de verschillende vormen van participatie. Inwoners en ook de vorige gemeenteraad zijn al op diverse manieren bevraagd. Al deze inzichten moeten uitmonden in duidelijke documenten, waarin we vastleggen hoe we participatie vormgeven, maar ook hoe we als gemeente met onze inwoners omgaan.
Inspirerende voorbeelden in gemeente Zeist
Inspiratie zit ook in concrete voorbeelden. Deze week bezocht ik de Prinses Máxima Manege in Den Dolder. Een bijzondere plek waar mensen met en zonder beperking kunnen paardrijden en waar therapie wordt gegeven. De manege ligt op het terrein van de Willem Arntsz Hoeve, waar cliënten wonen van Reinaerde, Fivoor en Altrecht. Met meer dan tachtig vrijwilligers en dagbesteding is deze manege een prachtig voorbeeld van een inclusieve samenleving waarin iedereen mee kan doen.
Een nieuw begin
Tot slot is deze week een mooie start gemaakt met het inwerkprogramma van de nieuwe gemeenteraad. Een nieuwe lente, een nieuw begin. Ik hoop dat onze raadsleden, geïnspireerd door alles wat Zeist te bieden heeft, op hun eigen manier bijdragen aan een kleurrijke gemeente, zoals Turner dat deed in zijn schilderkunst.